DOLAR 20,7706 -0.1%
EURO 22,4272 0.5%
ALTIN 1.310,52-0,13
BITCOIN %
Mersin
22°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Akıllı hız yardımı Temmuz 2024’ten itibaren satılan tüm yeni araçlarda zorunlu kılınacak
  • Borsa Kredi
  • Teknoloji
  • Akıllı hız yardımı Temmuz 2024’ten itibaren satılan tüm yeni araçlarda zorunlu kılınacak

Akıllı hız yardımı Temmuz 2024’ten itibaren satılan tüm yeni araçlarda zorunlu kılınacak

Siber güvenlik otomotiv endüstrisinin ayrılmaz bir parçası haline gelecek 6 Temmuz'dan itibaren araçların hızını kontrol etmeye yarayan bir teknoloji olan akıllı hız yardımı (Intelligent Speed Assistance - ISA), Avrupa pazarında tanıtılan tüm yeni araba modelleri için zorunluluk haline geldi. Sistem Temmuz 2024'ten itibaren satılan tüm yeni araçlar için zorunlu kılınacak. Sistem yalnızca sürücüyü hız limitleri konusunda uyarmakla kalmayıp, aynı zamanda aracın hızını da kontrol edebilecek. Bu sistemin zorunlu kılınmasıyla araçların siber risklerden korunması da önemli bir başlık olarak öne çıkacak. Konuyla ilgili açıklama yapan KasperskyOS İş Birimi Küresel İşbirlikleri Yöneticisi Evgeniya Ponomareva bu sistem sayesinde siber güvenliğin otomotiv endüstrisinin ayrılmaz bir parçası haline geleceğini belirtiyor.

ABONE OL
19 Temmuz 2022 17:03
Akıllı hız yardımı Temmuz 2024’ten itibaren satılan tüm yeni araçlarda zorunlu kılınacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

13.647 ileti dizisinden 68.
Akıllı hız yardımı Temmuz 2024’ten itibaren satılan tüm yeni araçlarda zorunlu kılınacak
Gelen Kutusu

F5 İletişim Yönetimi <[email protected]>
10:08 (6 saat önce)
Alıcı: ben

Akıllı hız yardımı Temmuz 2024’ten itibaren satılan tüm yeni araçlarda zorunlu kılınacak

19 Temmuz 2022

 

Siber güvenlik otomotiv endüstrisinin ayrılmaz bir parçası haline gelecek

6 Temmuz’dan itibaren araçların hızını kontrol etmeye yarayan bir teknoloji olan akıllı hız yardımı (Intelligent Speed Assistance – ISA), Avrupa pazarında tanıtılan tüm yeni araba modelleri için zorunluluk haline geldi. Sistem Temmuz 2024’ten itibaren satılan tüm yeni araçlar için zorunlu kılınacak. Sistem yalnızca sürücüyü hız limitleri konusunda uyarmakla kalmayıp, aynı zamanda aracın hızını da kontrol edebilecek. Bu sistemin zorunlu kılınmasıyla araçların siber risklerden korunması da önemli bir başlık olarak öne çıkacak. Konuyla ilgili açıklama yapan KasperskyOS İş Birimi Küresel İşbirlikleri Yöneticisi Evgeniya Ponomareva bu sistem sayesinde siber güvenliğin otomotiv endüstrisinin ayrılmaz bir parçası haline geleceğini belirtiyor.

Tesla’da yakın zamanda bulunan yeni bir güvenlik açığı dahil olmak üzere bağlantılı araçların siber güvenliği üzerine yapılan araştırmalar, saldırganlar ve araştırmacılar tarafından keşfedilmeye devam ediyor.

ISA’yı etkileyen güvenlik riskleri, aracın dışındaki harici sistemlere, örneğin verileri hız sınırlarına göre yükleyen harici bir buluta veya aracın diğer herhangi bir elektronik kontrol ünitesine bağlı olması durumunda ortaya çıkıyor. Saldırganlar elektrik/elektronik (E/E) mimarisine bağlı olarak, sistemlere harici iletişim kanalları aracılığıyla veya bir genel ağa bağlı diğer elektronik kontrol birimlerindeki güvenlik açıkları zincirini kullanarak erişebiliyor.

KasperskyOS İş Birimi Küresel İşbirlikleri Yöneticisi Evgeniya Ponomareva “Neyse ki, bu sistemlerin siber güvenlik göz önünde bulundurularak geliştirilmesi artık bir zorunluluk haline gelmiş durumda. ISA, hem yazılım düzeyinde işlevsel güvenliği düzenleyen ISO 262626’nın gereksinimlerine, hem de UNECE düzenlemeleri UN R155, R156 ve ISO21434 dahil olmak üzere zorunlu sertifikasyona dayalı siber güvenliğe dair genel otomotiv endüstrisi standartlarına uygun biçimde kurgulanıyor. Sistemin risk değerlendirmesi de bu gerekliliklere göre yapılmalı ve araç sistemleri tasarımdan itibaren güvenli olmalıdır. Yani güvenlik mekanizmaları geliştirme aşamasında uygulanmalıdır. Haziran 2024’ten itibaren AB’de siber güvenlik sertifikası olmayan yeni araçların satışı yasaklanacak. Bu da siber güvenliği otomotiv endüstrisinin ayrılmaz bir parçası haline getirecek. Elektronik ünitelerin geliştirilmesine yönelik özel bir güvenlik platformu, otomobil üreticilerinin gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olabilir.”

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulan dünya çapında bir siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketi. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelindeki işletmeleri, önemli altyapıları, devletleri ve tüketicileri korumak için güvenlik çözümlerini ve hizmetlerini sürekli olarak dönüştürüyor. Şirketin kapsamı güvenlik portföyü, sofistike ve gelişen dijital tehditlerle savaşmak için önde gelen uç nokta korumasını ve bir dizi özel güvenlik çözümünü ve hizmetini içerir. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunuyor ve 240.000 kurumsal müşterinin kendileri en önemli varlıklarını korumasına yardımcı oluyoruz.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.