DOLAR 18,1014 0.11%
EURO 18,2427 -0.13%
ALTIN 1.020,69-0,07
BITCOIN 393931-6,90%
Mersin
31°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Blade Runner filmi 2019 Yılını Doğru Tahmin Etti mi?

Blade Runner filmi 2019 Yılını Doğru Tahmin Etti mi?

ABONE OL
9 Şubat 2022 16:06
Blade Runner filmi 2019 Yılını Doğru Tahmin Etti mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Borsakredi.net – La Cienega Bulvarı’nın doğusunda hiç bulunmayan doğulular ve insanlar bazen 238 yıllık Los Angeles şehrinin tarihinin olmadığını söylüyor. Bu pek çok sebepten dolayı salaktır, ancak kısmen yangın, sel, deprem ve ayaklanmaların şehri tekrar tekrar canlandırmaya zorlaması nedeniyle baştan çıkarıcı bir suçlama. Los Angeles havzası, tektonik kuvvetlerin beslediği, yıllık olarak sıcak rüzgar ve ateşle temizlenen ve İspanyolların Tongva’ya taşınmasından çok önce dumanlı bir inversiyon tabakasıyla örtülmüş mevsimsel bir sulak alandı. Yerel gelenek gibi, bugün yine yanıyor. Romancılar ve film yapımcılarının her zaman şehri Üçüncü Yasada havaya uçurmasına şaşmamalı.

Amerikalı yönetmen Ridley Scott’ın 1982 yapımı bilim kurgu klasiği Blade Runner, 2019 yılın kasım ayında geçen distopik bir geleceği tasvir ediyordu. Tarih yaprakları bugün 1 Kasım 2019’u gösteriyor. Peki, Blade Runner bugünün gerçeklerini ne kadar tahmin edebildi? Hadi gelin, kısa bir karşılaştırma yaparak, bu sorunun cevabını bulmaya çalışalım.

Kasım 2019, Blade Runner hayranları için sadece bir tarihten ibaret değil. Tıpkı, Back To The Future 2 filminde Marty Mcfly ve Doktor Brown’un gelecekte geldikleri tarih olan 21 Ekim 2015 gibi. Black Runner’ın yönetmeni Ridley Scott’ın, bugünü hayal ederek oluşturduğu distopik gelecek, o günler için yalnızca bir fantaziden ibaretti. Peki, insanoğlu aradan geçen 37 senede o filmdeki teknolojiyi ne derece yakaladı?

Film, uçan arabalar ve genetik olarak tasarlanmış insansı robotlar gibi deneyimlemekten oldukça uzak olduğumuz şeyleri içeren bir distopyada geçiyor. Scott’ın geleceği ne kadar doğru tahmin ettiğini görmek gerçekten etkileyici.

Birincisi, Harrison Ford’un canlandırdığı emekli polis Rick Deckard, etrafındaki çeşitli aletleri etkinleştirmek için sesli komut yöntemini kullanıyor. Tıpkı bugün bizim Alexa ve Siri gibi sesli asistanlarla yaptığımız gibi. Ayrıca insanoğlunun bugün tasarladığı makinelerin, filmde görülenlerden çok daha zarif olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Scott’un vizyonerliğini gösteren ikinci konu, iklim değişikliği. Blade Runner’daki dünya, küresel bir iklim değişikliği sorunuyla karşı karşıya. Tıpkı bizim dünyamız gibi.

Belki de insanların bu tarihi anlatması için bir neden LA’nın kendi geleceği hakkında çok konuşmasıdır. İşte 2019 Kasım’dayız ve gerçek zaman sonunda, kentin ur-metinlerinden birinin, 1982’de yayınlanan ama bu ay ve bu yıl belirlenen Blade Runner filmi zaman çizelgesini yakaladı . Angelenos bunu bekliyordu. Otoyol işaretlerinin size çıkışınızın nasıl bir yoldan geldiğini söylediği gibi.

Ben de senin kadar şüpheliyim, eminim, bilimi bir metafora çevirmeye çalışıyorum, ama yine de yapacağım. Görelilik, uzay ve zamanın ışığın hızı ile ilgili olduğunu ve yerçekiminin kütlenin bir yan etkisi olduğunu söylüyor. Yıldızlar gibi büyük nesneler uzay-zamana dokunarak yerçekimi yaratır, o kadar ki kendi etrafındaki ışığı bükerler. O yıldızın dönmesini ayarlayın ve yerel zaman dilimi, uyanık gibi biraz yapışacaktır. Buna dönel kare sürükleme denir – devasa bir nesne ileriye dönerken geçmişini ve geleceğini taşır. Demek istediğim Los Angeles kendi çerçevesini çiziyor. İnsanların herhangi bir tarihi olmadığını söylemelerinin nedeni, zaman çizelgesinin tamamen geleceğe bürünürken, tamamen rıza göstermeyerek ortaya çıkmasıdır. Gelecek her zaman mevcuttur.

Ve işte buradayız – geçmişin vaat ettiği bir gelecekte gerçekleşen bir armağan. Etrafınıza bakın, zaman yolcular. Blade Runner çok haklı; çok yanlış oldu. Belki de 1980’lerin bilim-kurgu filmini belirli tahminler ve retrodikasyonlar için kendi parlaklığına uyandıran sorma. Gerçekten gelecekle ilgili olmaya çalışmıyordu, değil mi? Görünüşü Shinjuku’ydu ve havası, Haves’ın birbirlerini vurmaları için kandırdığı bir megalopolis olan Mike Davis’in Kuvars Şehri idi. Harrison Ford’un Rick Deckard’ı, Marlowe ve Gittes’ten Rawlins ve Bosch’a kadar servet ve güzellik tarafından tetiklenen uzun bir LA şemsiyesinden biriydi. Unut gitsin, Güverte – Çin mahallesi.

Muhasebe istiyorsun, kime ait değil, ne kadar para kazanıyorsun? Blade Runner bilgisayarlı park yerlerini ve konuşan sokak lambalarını doğru tuttu. (“Şimdi çaprazla… şimdi çaprazla… yürüme… yürüme ”.) Robot Metrokabs ? Çok yakın. Bir dizi parlak dergi taşıyan cadde kenarındaki gazete bayileri? Evet, bunun hakkında. Yüz tanıyan yalan makinesi mi? Telefonunuzun öne bakan kamerasını kontrol edin. Dijital fotoğrafları geliştiriyoruz ve mutfaklarımızda ses kontrollü araçlarımız var. Milyarderler dünya dışında bir heyecan ve macera dolu bir yaşam vaat ediyorlar, ancak daha az güvenilir roketler olan billboard kazığı bile yok. Yapay zekalar aslında bizim teklifimizi yapar (ve bazen isyancıdır), ancak hiçbiri Rutger Hauer’a benzemiyor (eğer – ah, üzgünüm, bu sadece bir derin yanılma olmadıkça). Gözyaşları gibi anılarını, hatta bir Steyr Pflager Katsumata Serisi-D patlayıcısından birkaç çekim yapmak için sağanak yağmur almaz . AWS faturasını ve toynakını ödemeyi unutma . Buna icra denmiyor. Buna emeklilik denir.

Blade Runner, 2019 Kasım’ında en fazla ne elde etti? Büyük şehirde yaşam. Los Angeles şehir merkezinde, bugün 1982 yılında saçma sapan görünüyordu. Ve her yerde bulunan dijital cihazlar ve sosyal medya bize anılarımızı beğeniler ve etkiler karşılığında fotoğraflara dışa aktarmamız için bir araç ve sebep veriyor, bir hafızanın resmini çektiğimizde veya bir resmi hatırladığımızda asla emin olamayacağımızı garanti ediyor.

Yine de aşırı yağmur mu? Welp . Orada yanlış bir dönüş aldı. Şimdiki gerçekte, Santa Ana rüzgarları barbekü aromalı bir patates cipsi tangısına sahiptir ve hava noir özel dedektifin film anlatımı kadar kurudur. Yine de, tahminin özü tutar. Her zaman LA üzerine harita çizen kişi budur: felaket. Blade Runner’ın ima ettiği ekolojik felaket nükleer ve kimyasal, endüstriyel kirlilik ve bombalardır. 1980’lerde hepimizin endişelendiği şey buydu ve biz de yanlış yaptık. Devam filmi devam etmemesine rağmen, Blade Runner 2049 geriye dönük olarak , ıssız bir Güneybatı ve deniz duvarı kıyı şeridi ile, bir iklim kıyameti üzerine bu tahminin reddedilmesine neden oldu. İşte işte kare sürükleme, şimdiki zamanın geçmişine döngü oluşturuyor, böylece gelecek mantıklı geliyor.

Diyelim ki Los Angeles’ın geleceğinin ilginç olduğu fikrini satın alıyorsunuz çünkü hepsi bizim geleceklerimiz. Haritaların belki de en batısı değil, ama sınırların yönü buysa, Batı şehirlerinin en batısı. Önce olanlar olur. Öyleyse, Tamam: Bu boşlukta, istemeden yapılan iki tavsiyeyi karşılaştırmak isteyebilirsiniz.

Bir yandan, Hauer’ın katil kopyası olan ve daha fazla yaşam isteyen Roy Batty’ye sahipsiniz . Hatıraları onu kurtarmaya değer kılar, bir polis dedektifi olmasına rağmen, şehrin avatarı onu emekli etmeye çalışıyor – emekli olmak için. Batty, ironik bir şekilde, bir insanın hatıralarının evren için bir hologram olduğuna ısrar eden bir hümanistti. Güzel … ama belki biraz geriye bakar. Los Angeles’ın tarihle ilgili sorunları var.

Öte yandan, Deckard ve Rachel’ın güvenlikten kaçmasına izin veren Gaff, Edward James Olmos’un zarif gölgesi var. “Yaşamayacağı çok kötü” diyor. “Ama sonra yine, kim yapar?” Hiçbirimizin gerçekten bir geleceği yok. Bizi insan yapan şey bu, yeniden yapılanma umuduyla Los Angeles’a gelen robotlar bile. Elbette.

Gaff’ın vardığı sonuç – şu an için yaşamak, kurtulmak, kaçmak – elbette berbat bir tavsiye. Gaff, çılgın bir robotdu, çılgın robotlar ve şimşekli fırtınalarla büyük bir eski “her neyse” yüzleşiyordu .

Evet, yaşayamayacağımız çok kötü, ama burada gerçek dünyada 2019 Kasım’ına geldik ve Los Angeles ve diğer yanlış çalışan şehirlerin çocuklarının bir sonraki dönüm noktasına gelmesini sağlamak bizim görevimiz. çerçeveler ışık hızında, daha iyi bir şeye doğru sürüklenirsek, eğer inşa edersek.

Burda sahte bir ikilik yaratmıştım. Bu Los Angeles, yani son daha karmaşık. Sanırım kimin doğru yaptığını biliyor musun? JF Sebastian, kopyaları tasarlayan dahi genetik mühendisi. Sebastian anladı. Milyarderlerin dünya dışı oyunlarını oynamak için çok hasta, bu yüzden şehir merkezinde yaşıyor. Dünya bir Angeleno’ya eşit bir mola vermez. Bu yüzden, kendi evinde, mutlu, ilginç ve çok renkli bir hayatı altın bir fırsat ve macera ülkesinde yapıyor – evde, Los Angeles, Kaliforniya, Dünya’da, her zaman olduğu ve her zaman olduğu gibi, neredeyse tam olarak ama değil.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.