Borsa Yorumu İnfo Yatırım 4 Kasım 2019 pazartesi

0
44

Borsakredi.net – Borsa Yorumu / İnfo Yatırım – 4 Kasım 2019 pazartesi. BİST100 endeksinde yukarı yönlü bir açılış gerçekleşmesini bekliyoruz.

Güne alış ağırlıklı seyirde başlayan BİST100 endeksi gün sonunda %0,01 düşüşle 98.462 seviyesinden kapattı. Geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump’ın azil süreci ve ABD ile Çin arasında yürütülen ticaret müzakerelerine ilişkin belirsizliklerin küresel pay piyasaları üzerinde baskıya neden olurken haftanın son günü küresel piyasalarda yükselişler dikkat çekti. Haberin Vakti ABD’de Cuma günü Ekim ayı istihdam rakamları açıklandı. Tarım dışı istihdam, Ekim’de 89 bin beklentisini aşarak 128 bin geldi.. Haftanın son günü yurtdışı piyasalardaki iyimserlik Borsa İstanbul tarafına fazla yansımazken gün içinde daha çok yatay bir görünüm sergilendi.

Faiz oranlarının düşürülmesinin ardından TCMB’nın enflasyon raporunda 2019 yılsonu enflasyon tahminini yüzde 13,9’dan yüzde 12’ye çektiklerini duyurması ve enflasyonu en kısa sürede kalıcı olarak tek haneye, ardından da yüzde 5’lik nihai hedefe düşürmeye odaklandıklarını söylemesiyle tahvil ve bono piyasasında faizler 2 yılın en düşük seviyesine gerilerken ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı uygulanmasını beklemesek te yurtdışı borsalardan negatif ayrışmamızda etkili olmaktadır. Jeopolitik risklerin min. seviyeye gelmesiyle Borsa Bist 100 endeksi tarafında 98,000’in üzerinde kalındığı sürece yukarı yönlü beklentimizi devam ettireceğiz. Bugün Ekim ayı enflasyon oranı açıklanıyor, Ekim ayı enflasyon beklentimiz TÜFE yüzde 1.88 açıklanması yönündedir. Fitch; Türkiye’nin kredi notunu “BB-” olarak sabit tutarken, görünümünü ise negatif’ten durağan’a çevirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz