DOLAR 18,8177 0.06%
EURO 20,4978 0%
ALTIN 1.166,830,05
BITCOIN 4319110,12%
Mersin
16°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Engelli Memur Hakları Nelerdir?

Engelli Memur Hakları Nelerdir?

ABONE OL
10 Şubat 2022 22:22
Engelli Memur Hakları Nelerdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bedensel veya zihinsel engelli olan ve bu da ilgili sağlık kurum ve kuruluşları tarafından ispatlanan her birey engelli hakları kapsamından yararlanmakta ve devletin ona sunduğu çeşitli avantajları kullanabilmektedir. Engelli bireyler sosyal yaşamlarında normal vatandaşların faydalandığı tüm hakların yanında onlara sunulan bir takım haklardan da istifade edebilmektedirler. Engelli memur hakları Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ve Türkiye vatandaşı olan her birey için engel oranına göre değişkenlik gösterir. Örneğin; memuriyete giriş esnasında engelli birey yüzde 60 ve üzerinde bir engel oranına sahipse engeli işe girmeden önce var olduğu için malulen emeklilik hakkından faydalanamaz. Ancak eğer engelli birey memuriyete başladı ve daha sonrasında iş gücünü %60 ve üzerinde bir oranda kaybettiyse devletin ona verdiği malulen emeklilik hakkını kazanır. Bununla birlikte engelli bireylerin 10 yıllık sigortalılık süresi olması gerekir. Burada da temel şart bakıma muhtaç olan malul çalışanlar için 10 yıllık sigortalılık süresi aranmadığı gibi ilgili kurum ve kuruluşların şartları sağlandığı sürece malulen emeklilik kabul edilir.

Engelli Memur Haklarından Nasıl Faydalanılır?

Engelli sitesi olarak Türkiye’de oldukça etkin hizmetler sunan sitemizden engelli memur hakları konusunda detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Engelli hakları kapsamında memurlarda 2008 yılı kritik noktadır. 5434 sayılı kanun hükümleri 2008 yılından önce memur olanlar için, 5510 sayılı kanun hükümleri ise 2008 yılından sonra memur olan engelli bireyler için esas alınır. 1 Ekim 2008 öncesi memur olan engelli bireyler 15 yılda emeklilik hakkını kazanırken 2008 ve sonrasında memur kadrosuna atanan engelli bireyler 15 ile 19 sene çalıştıktan sonra erken emeklilik hakkını kazanabilmektedir. Tabii ki bu haklardan faydalanmak için öncelikli olarak engelli raporu ilgili sağlık kurum ve kuruluşlarından mutlaka alınmalıdır. İşe girdikten sonra herhangi bir bedensel ya da fiziksel engelli oluşan bireyler ya da işe giriş esnasında engelli raporu bulunmayan kişiler malulen emekli olamazlar.

Türkiye Cumhuriyeti anayasalarına göre engelli hakları memuriyette de bir takım düzenlemeler ile devam etmektedir. Engelli memurun tayin hakkı, istihdamı, yer değişikliği, nöbet durumu, erken emeklilik ve izin hakkı gibi prosedürler tamamen devlet eliyle kontrol edilir. Bunun yanında engelli vergi indirimi de engelli memurların faydalandığı diğer bir alandır

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.