DOLAR 19,1906 0.04%
EURO 20,8128 -0.7%
ALTIN 1.220,04-0,04
BITCOIN %
Mersin
11°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Nafaka Nedir?

Nafaka Nedir?

Nafaka ilgili kanun kapsamında verilen kararlar doğrultusunda ödemekle yükümlü olunan maddi ödeneklerdir. 

ABONE OL
5 Ekim 2022 09:47
Nafaka Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nafaka ilgili kanun kapsamında verilen kararlar doğrultusunda ödemekle yükümlü olunan maddi ödeneklerdir.  Nafaka nedir sorusu öncelikli olarak boşanma aşamasında olan çiftler tarafından araştırılan konulardan birisidir. Ancak nafaka sadece boşanma davalarının konusu değildir. Nafaka yoksulluğa düşen eşe, eski eşe, çocuğa veya yakın akrabaları ödenmekte yükümlü olunan yasal bir zorunluluktur.

Bir boşanma davasında çiftlerin en çok anlaşmazlığa düştüğü konuların başında nafaka gelmektedir.  Evlilik birliğinin sarsılmasına neden olan ağır kusurlu eşin diğer tarafa nafaka ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Kanunda da yer aldığı gibi farklı nafaka türleri ile bu yükümlülük gerçekleştirilmektedir.

Boşanma aşamasında olan çiftler nafaka konusunda farklı birçok detayı merak ederek araştırmaktadır. En çok merak edilen konular en kısa başlıklar halinde şöyledir;

Nafaka miktarı neye göre belirlenir?

Kanun koyucunun kan miktarının tespiti konusunda herhangi bir Kriter ya da sınır belirtilmemiştir. Nafaka miktarı ilgili mahkemenin yetkili hakimi tarafından belirlenmektedir. Bu belirleme yapılırken tarafların sosyal ve ekonomik durumları göz önüne alınarak hakkaniyetli bir şekilde karar verilmektedir

Boşanma davası devam ederken nafaka alınır mı?

Kanunda üç farklı nafaka türü bulunmaktadır. Tedbir nafakası boşanma davası devam ederken daha az kusurlu olan eş için geçici olarak verilen bir nafaka türüdür. Nafaka türü boşanma davası ile birlikte son bulmaktadır.

Nafakanın artırılması için ne yapmalıyım

Boşanma davasının sonucunda hakim tarafından belirlenmiş bir nafaka miktarı bulunmaktadır.  Ancak Belirli bir zaman geçtikten sonra ekonomik şartların değiştiği ve nafakanın yetersiz kaldığı durumlarda nafakanın artırılması davası açılabilmektedir. Nafaka alan eş aldığı nafaka ile geçimini ve ihtiyaçlarını zorlukla karşıladığını ispat ettiği durumda yine hakim kararına bağlı olarak nafakanın artırılması gerçekleştirilebilmektedir. Ya boşandığınız eşinizden bir nafaka alıyorsanız ve bu nafaka artık yeterli gelmiyor ise nafaka artırımı davası için en iyi Bursa boşanma avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Nafakanın kaldırılması ve iptal olması mümkün mü

Boşanma davası ile alınan nafaka kararında nafaka alan tarafın artırımı ile ilgili nafaka artırımı davası açabileceği gibi nafaka ödeyen tarafın nafakanın kaldırılması ve iptali davası açma hakkı da bulunmaktadır. Eğer nafaka ödeyen eş karşı tarafın ekonomik şartlarının geliştiğini ve iyileştiğini kendi ödediği nafakanın kendi geçimini ve ihtiyaçlarını zora soktuğunu ispat ederse nafakanın kaldırılması ve iptali söz konusu olabilmektedir. Nafakanın kaldırılması ve iptali nafaka belirleme sürecinde olduğu gibi hakimin gerekli şartları değerlendirerek vermiş olduğu karara bağlıdır.

Boşanmış olduğumuz eşiniz için ödemiş olduğunuz nafakanın kaldırılması talebinde bulunabilmek için Bursa avukat ile iletişime geçebilirsiniz. Bunun için Bursa’nın en iyi avukatlık ofisine ait olan web sayfasına giriş yapabilirsiniz. Web sayfasında yer alan iletişim bilgilerini kullanarak alanında uzman boşanma avukatları ile detaylı görüşmeler sağlayabilir ve ilgili davaların açılmasını talep edebilirsiniz.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.