DOLAR 18,1153 0.16%
EURO 18,2315 -0.2%
ALTIN 1.019,27-0,20
BITCOIN 389703-8,45%
Mersin
31°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ross Ulbricht kimdir?

Ross Ulbricht kimdir?

ABONE OL
2 Kasım 2019 12:36
Ross Ulbricht kimdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ross Ulbricht (1984 doğumlu), İpek Yolu pazarını yaratıp işletmesi ile ünlü eski bir karanlık ağ pazar operatörüdür. 2013 yılında kara para aklama, bilgisayar korsanlığı ve trafik narkotiklerine komplo suçlamasıyla hapse atıldı.

Darknet dünyasında, her aktivitenin en azından bir suçluluk gölgesi olduğu görülüyor. Gerçekten de, internetin şifrelenmiş köşelerinin en sık kullanıldığı yollardan biri, eğlence amaçlı uyuşturucu ve silahların satın alınması ve satılması da dahil olmak üzere yasadışı anlaşmalar için bir platformdur.

Karanlık ağ, garip suçlular, meraklı ama masum bireyler ve politik olarak ezilen insanlar için tuhaf bir kombinasyon haline geldi. İnternette “Dread Pirate Roberts” takma adını kullanan Ulbricht, hayatının geri kalanını demir parmaklıklar ardında geçirecek. İşte hikayesi.

ANAHTAR PAKETLER

İnternetin “Korkunç Korsan Roberts’ı” olan Ross Ulbricht, 2011 yılında ABD hükümeti tarafından kapatılıncaya kadar 2011 yılında Darknet Marketplace Silk Road’u kurdu ve işletti.

Site, uyuşturucu ve yasadışı hizmetleri içeren yasadışı malların, kripto para birimi kullanarak ödeme yapan site kullanıcıları tarafından satın alındığı ve satıldığı suçlu bir pazardı; şifreleme korumalı kullanıcı kimlikleri.

2013 yılında, site kapatıldı ve Ulbricht tutuklandı ve bilgisayar korsanlığı, trafik uyuşturucularındaki komplo, para aklama ve altı kişinin ölümüne teşebbüs suçlamasıyla suçlandı.

İnsanları öldürmeye teşebbüs suçlaması nihayetinde düştü ve 2015’te Ulbricht diğer tüm suçlardan mahkum edildi; şartlı tahliye imkânı olmayan iki ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

ABD İkinci Devre Temyiz Mahkemesi tarafından reddedilen temyiz talebi ile bugün cezaevinde kalıyor; Yargıtay, mahkumiyetini ve ömür boyu hapis cezasını tekrar gözden geçirme talebini reddetti.
Erken yaşam ve kariyer

Ulbricht, Austin, Teksas yakınlarında büyüdü, Dallas, Texas Üniversitesi’nde fizik eğitimi aldı ve daha sonra Pennsylvania Eyalet Üniversitesi’nde malzeme bilimi ve mühendisliği üzerine yüksek lisans yaptı. Bu süre zarfında Ulbricht, özgürlükçü iktisat teorisi görüşlerine büyük ilgi gösterdi. Siyasi filozof Ludwig von Mises’in destekçisi oldu ve görüşlerini önde gelen özgürlükçü siyasetçilerle hizaladı.

2009’da, Penn Eyaleti’nden mezun olduktan sonra, Ulbricht Austin’e girişimci olmaya başladı. Erken girişimleri başarısız oldu ve bir dizi iş arasında yer aldı. Elini gün ticaretinde ve hatta video oyunları geliştirirken, çevrimiçi kitap satan bir şirket kurmaya çalıştı.

İpek Yolu Başlangıcı

Bu süre zarfında Ulbricht, ilk zamanlarda hala başlangıç ​​aşamasında olan Tor şifrelemesi ve bitcoin’i kullanarak çevrimiçi bir pazar yaratma fikrini geliştirdi .

Ulbricht, şifreleme ve şifreleme parazitlerini benimseyerek , pazarının katılımcılarına anonimlik ve güvenlik sağlayabildiğini ve devletin teftişinden kaçınmalarını sağladığına inanıyordu.

Tor, kullanıcı bilgilerini ağdaki katılımcıların kimliklerini ve yerlerini etkin bir şekilde gizleyerek geniş bir şifreleme prosedürleri ağı üzerinden geçirirken, bitcoin ademi merkeziyetçi ve adsız bir işlem platformu sunar. Bu erken fikir, sonunda İpek Yolu pazarına dönüşecekti.

Ross Ulbricht, Darknet Korsan

Ulbricht, 2011 yılında Silk Road’u kurdu ve kendisini “Dread Pirate Roberts” olarak adlandırdı ve hit film 1987 The Princess Bride’i salladı . LinkedIn sayfasına göre, İpek Yolu’nu “insanlık arasında zorlama ve saldırganlıktan kurtulma aracı” olarak nitelendirdi.

Ayrıca “insanlara sistematik güç kullanmadan bir dünyada yaşamanın nasıl bir şey olduğunu ilk elden deneyimlemek için ekonomik bir simülasyon yarattığını” söyledi.

İpek Yolu çok kısa bir süre içinde popüler oldu. 2011 yılının ortalarında piyasada çok sayıda medya kuruluşu yer aldığında, sitede önemli bir ilgi gelişti ve trafik katlanarak arttı. Tabii ki, site daha yaygın olarak bilinir hale geldiğinde, yetkililer de İpek Yolu kullanıcılarını belirlemek ve siteyi kapatmak için harekete geçti. Bununla birlikte, Silk Road, 2013 yılına kadar yasadışı uyuşturucu satışına odaklanan popüler bir karaborsa olmaya devam etti.

İpek Yolu Patlaması

2013’ün başlarında, bir Avustralya uyuşturucu satıcısı doğrudan İpek Yolu ile bağlantılı suçlardan mahkum olan ilk kişiydi. Bu noktadan itibaren, İpek Yolu kullanıcılarının tanımlanması gelişmeye devam etti ve sonunda FBI, Ulbricht’in İpek Yolu’nun kurucusu ve sahibi olduğunu belirledi. 2 Ekim 2013’te bir San Francisco kütüphanesinde tutuklandı ve daha sonra bilgisayar korsanlığı, trafik narkotiklerine komplo kurmak, kara para aklamak ve altı kişinin ölümüne teşebbüs etmekle suçlandı. Tutuklandığı sırada, Ulbricht’in ağı 28 milyon dolara ulaştı.

Yetkililer, Ulbricht’in sonunda cinayet işlenmemiş olmasına rağmen cinayetleri işlemek için 700.000 dolardan fazla para verdiğini iddia etti. İpek Yolu’nun kapatılması sürecinde, FBI Ulbricht’in dizüstü bilgisayarından 144,346 bitcoins’i ele geçirdi ve sonunda Eylül 2017’de 48.238.116 dolara sattı.

28 milyon dolar

Ross Ulbricht’in Ekim 2013’te tutuklandığı sırada net değeri.

Dava ve Hapis

Ulbricht’in denemesi Ocak 2015’te Manhattan’da başladı. Sonuçta, cinayet tedarik suçlamalarından vazgeçildi, ancak Ulbricht diğer tüm suçlamalardan mahkum edildi. Duruşma, oldukça fazla yayınlanan ve suçlanan bir olaydı, başkan yargıcın varsayılan Silk Road destekçilerinden ölüm tehditleri almasıyla.

Cezalandırılmasından önce Ulbricht, yargıcın eylemlerinin özgürlükçü idealleriyle bağlantılı olduğunu ve “İpek Yolu’nun insanlara kendi seçimlerini yapma özgürlüğü verme konusunda olması gerektiğini” yazdı. 29 Mayıs 2015 tarihinde Ulbricht, şartlı tahliye imkânı olmadan eşzamanlı olarak sunulması gereken iki ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Temyiz girişimi

Ulbricht temyiz girişiminde bulundu ve Mayıs 2017’de ABD İkinci Devre Temyiz Mahkemesi girişimini reddetti. Yine 2017’de Ulbricht , Dördüncü Değişiklik ve dijital çağla ilgili olarak çözümlenmemiş anayasaya ilişkin soruları içerdiğini savunarak avukatlar ile Yüksek Mahkemeye başvurdu . Ancak 2018 Haziran’ında, mahkeme Ulbricht’in mahkumiyetini veya ömür boyu hapis cezasını tekrar gözden geçirmeyeceğini açıkladı. 10 Ekim 2019’da Ulbricht, cezasını boşaltmak veya bir kenara bırakmak için New York Güney Bölge Mahkemesine bir dava açtı.

Kripto para birimleri ve diğer İlk Para Tekliflerine (“ICO”) yatırım yapmak son derece riskli ve spekülatiftir ve bu makale Investopedia veya yazarın kripto para birimleri veya diğer ICO’lara yatırım yapması için bir öneri değildir. Her bireyin durumu benzersiz olduğundan, herhangi bir finansal karar vermeden önce her zaman nitelikli bir uzmana danışılmalıdır. Investopedia, burada yer alan bilgilerin doğruluğu veya zamanında olduğuna dair hiçbir beyanda bulunmaz veya garanti vermez. Bu makalenin yazıldığı tarih itibariyle yazarın kripto para birimleri vardır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.