DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 382821-7,17%
Mersin
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İsim Değişikliği Davasında İzlenilmesi Gereken Yol

İsim Değişikliği Davasında İzlenilmesi Gereken Yol

ABONE OL
31 Mayıs 2021 17:03
İsim Değişikliği Davasında İzlenilmesi Gereken Yol
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İsimler bizim kimliğimizi oluşturan ve her anlamda sicilimizi belli eden detaylardan biridir. Doğduğumuz andan itibaren çevremizde, okul ve iş yaşantımızda ismimiz ile bir statü kazanırız. Ancak bu süreçte bazı nedenlerden kaynaklı olarak isim değişikliği gerçekleştirmek isteyen bireyler de olmaktadır. Ülke genelinde herkesin istediği gibi bir isim değişikliğine gitmesi kamusal düzeni ve işleyişi bozacağı ya da karıştıracağı düşüncesiyle isim değişikliği olmaması ilkesi benimsenmiştir.

Ülkemizde anayasal süreçte belirtilen isim değişikliği davası ancak haklı gerekçelere bağlı olarak uygulanmaktadır. Üstelik sürecin olumlu ya da olumsuz işleyişi de tamamen davadaki hakimin kanısına göre değerlendirilmektedir. Bu nedenle de isim değişikliğinin talebi sürecinde bir avukat ile iş birliği sağlayarak medeni kanunun yasalarına uygun biçimde dilekçe gönderilmesi önemlidir. Bu sayede gerekçesi uygun görülen kişilerde hakim tarafından isim değişikliği onaylanmaktadır.

İsim Değişikliğinde Görevli Olan Mahkemeler

Nüfus Hizmetleri Kanunu 36’ncı maddesinde belirtilenlere göre; Nüfus kayıtlarına ilişkin düzeltme davaları, düzeltmeyi isteyen şahıslar ile ilgili resmî dairenin göstereceği lüzum üzerine Cumhuriyet savcıları tarafından yerleşim yeri adresinin bulunduğu yerdeki görevli asliye hukuk mahkemesinde açılır. Kayıt düzeltme davaları (..) nüfus müdürü veya görevlendireceği nüfus memuru huzuru ile görülür ve karara bağlanır. Buradan da anlaşılacağı üzere belirttiğimiz kanun açıklaması gereğince bireyin isminin değiştirilmesi için açılacak davalara Asliye Hukuk Mahkemeleri ilgilenmektedir. Bu mahkemeye dilekçe göndererek işlemlerin başlanmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak:  https://www.tahanci.av.tr/isim-degistirme-degisikligi-davasi-dilekcesi-mahkemesi-ucreti-ankara-avukat/

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.