DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3069091,58%
Mersin
19°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kıdem tazminatında çok önemli detay! Rapor…

Kıdem tazminatında çok önemli detay! Rapor…

ABONE OL
17 Ağustos 2021 22:02
Kıdem tazminatında çok önemli detay! Rapor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemiyle birlikte sağlık raporu en çok merak edilen konu oldu. Sağlık raporu varken sosyal medyadan tatil fotosu atan işini kaybedebilir. İşyerinin ortamı sağlığını bozan kişi, kıdemini alıp işten çıkabilir. İşyeri ve iş ortamı sağlığını bozan çalışan sağlık raporuyla kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir. İşte en çok merak edilen o sorular ve cevapları:

Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık raporu bedelini karşılar mı?

Sevk belgesi düzenlenerek maluliyet, meslek hastalığı ve kontrol muayeneleri gibi nedenlerle hastaneye sevk edilenlerin sağlık raporlarını kurum karşılıyor.

Sağlık raporu bedeli hangi halde ödenmez?

Ehliyet, engellik, vasi tayini, silah ruhsatına ilişkin istenen rapor, portör muayeneleri ve işlemleri, tarama amaçlı muayene ve işlemler gibi özel amaçla kullanılacak rapor bedellerini devlet karşılamıyor.

Meslek hastalığı tespiti için hastaneye başvurulursa ücret ödenir mi?

Kurum birimlerince sevk belgesi düzenlenmek suretiyle maluliyet, meslek hastalığı ve kontrol muayeneleri gibi nedenlerle hastaneye sevk edilen kişiler için düzenlenen sağlık raporlarını kurum karşıladığı için ücret alınmaz.

Devlet memuru ataması sonrası işe başlamak için sağlık raporu ücreti karşılanıyor mu?

İşe başlamak için istenen rapor özel amaçla kullanılacak durum bildirir rapor olduğundan karşılanmıyor.

Evlilik muayenesi ve vasi tayini için devlet hastanesine başvuru halinde ücret talep edilir mi?

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre; Özel amaçla kullanılacak raporlar ve bunlarla ilgili muayene bedelleri için ücret istenebilir.

Sağlık raporu ile işten ayrıldığımda kıdem tazminatı alabilir miyim?

İşyeri ve iş ortamı sağlığınızın bozulmasına neden oluyorsa işverenle konuşarak kıdem tazminatı verilebilir. İşveren kabul etmezse işe devam edemeyeceğinize yönelik rapor alıp tazminatınızı alabilirsiniz.

Çalışanın kendi kastı ya da alkol sorunu nedeniyle işe gelmemesi durumunda iş akdi feshedilebilir mi?

Her iki durumda da işe devamsızlığın arka arkaya 3 iş günü ya da ayda 5 iş gününden fazla sürmesi durumunda iş akdi feshedilebilir.

Sağlık raporu aldığı halde tatile, eğlence mekanlarına gittiği belgelenen çalışanın iş akdi feshedilebilir mi?

Yargıtay Hukuk Dairesi benzeri bir olayın yaşandığı dosyada rapor aldıktan sonra tatile giden işçiyi çıkaran işvereni haklı buldu.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.