DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 530633-0,72%
Mersin
16°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tehlikeli Sahalarda Yaşam Hattı ile Tehlikeyi Bertaraf Edin

Tehlikeli Sahalarda Yaşam Hattı ile Tehlikeyi Bertaraf Edin

ABONE OL
28 Aralık 2021 16:44
Tehlikeli Sahalarda Yaşam Hattı ile Tehlikeyi Bertaraf Edin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

 

 

 

Günümüzde varlığını çoğaltan az tehlikeli, orta tehlikeli ve yüksek tehlikeli iş yerlerinde yüksekte çalışan birçok kişinin önlem alması İSG tarafından önemsenmiş bir durumdur. Bu nedenden ötürü kişilerin yüksekte çalışırken birçok çalışma kuralları ve korunma yöntemleri bulunmaktadır; bu durumlar ise kanun ve gerekli standartlar tarafından belirlenmiştir. Bir genelleme de bulunacak olursak 1.50 metrenin üzeri yüksekte çalışma olarak adlandırılabilir; bu sınırın üzerinde çalışma yapan kişilerin oldukça dikkatli olması ve gerekli donanımlar, koruyucu malzemeler giymesi gerekir. Yüksek kısımlarda kontrollü bir şekilde çalışma yapan personellerin emniyet kemerini düşüş durdurucu olarak adlandırılan aletle bağlandığı durumda düşme ve aksatma sorunlarını durdurma görevi yapan hatta yaşam hattı denir. Yaşam hattı bahsettiğimiz kısımda oldukça etkili bir şekilde devreye giriyor; bu durumla iş yerlerinin yanında fabrikalar ve sanayi türü yerlerde de oldukça sık karşılaşılıyor. Genellikle sanayi ve inşaatlarda yüksekte çalışmanın sonucunda alınmayan tedbirler yani tedbirsizliklerin getirisi üzülerek söylüyoruz ki ölümlere kadar gidebiliyor. Bu durum oldukça tehlikeli olduğunu oranlarla da gösteriyor; yüksekte sanayi ve inşaatta çalışanların düştüklerinde hayatta kalma oranları veya sakat kalmama oranları çok düşüktür. Yaşam hattı yüksekte çalışan personel veya işçiler için düşüş ihtimalini en az seviyeye indirmeyi hedefler; bir nevi önlem görevi taşır. Bu hat yüksek kesimlerde çalışması düşünülen personel veya işçilerin bulunacaklara her yere kurulur; hattın çalışma şekline göre çalışılır. Bu sistemler sayesinde kişilerin yüksekte çalışması riski azaltılır ve yaşam hattı yüksekte çalışanların bir nevi hayat kurtarıcısı olmuştur; bunun yanı sıra eğer bir düşme olanağı veya durumu yaşandığı sırada kişinin zarar görmeden bu olaydan kurtulması durumuna da yaşam hattı denilmektedir.

 

Yaşam Hattı Nerelerde Bulunur?

Yüksekte çalışmaya görevli olan işçi veya personellerin hangi işyerinde veya kurumda olursa olsun kullandığı yaşam hattı, en fazla inşaat ve çeşitli sanayilerde bulunmaktadır. Bunların yanı sıra makine bakım onarımları, dış cephe temizliği, ısı yalıtım durumları, sistem döşemelerinde ve güneş panel bakımlarında da yaşam hattı bulunmaktadır. Yaşam hattının iş yerlerinde kullanımındaki iş verenler kısmındaki önemde vicdani yükümlülük olmasıdır.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.