DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 3076550,08%
Mersin
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tolga Andaç 2021’de Yabancı Gayrimenkul Satışı %106 Arttı

Tolga Andaç 2021’de Yabancı Gayrimenkul Satışı %106 Arttı

ABONE OL
1 Temmuz 2021 12:09
Tolga Andaç 2021’de Yabancı Gayrimenkul Satışı %106 Arttı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

2021 yılında yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye’de satın aldığı gayrimenkullerin sayısında patlama yaşandı. Yabancılara yapılan konut satışları, bir önceki yılın mayıs ayına göre yüzde 106.5 oranında artış göstererek bin 776 oldu. Yabancılar için yapılan gayrimenkul satışlarında sadece mayıs ayı içinde Ankara’da 106 konut satışı yapıldı.

Bu veriler, son dönemde Türkiye’ye gelen ve konut benzeri gayrimenkul satın alan yabancıların sayısının arttığını gösterdi. TÜİK verilerine göre 2021 yılında yabancı gayrimenkul satışında önceki yıllara göre ciddi oranda bir gelişme kaydedildi. İstanbul, Ankara, Antalya ve Mersin yabancıların Türkiye’den en çok konut satın aldıkları şehirler olarak kayıtlara geçti.

Yabancılar Türkiye’deki Konutlara İlgi Gösteriyor

TÜİK verilerine göre yabancıların Türkiye’deki konutlara büyük ilgi gösterdiği de gözler önüne serilmiş oldu. En fazla konut satın alan yabancı uyruklular arasında İran ve Iraklılar listenin zirvesinde yer alırken, ABD, Almanya, Pakistan, Afganistan, Suudi Arabistan gibi pek çok ülkeden satın alanlar oldu.

Yabancıların Türkiye’deki konutları satın almalarındaki kriterler de araştırıldı. Bazı yabancı uyruklu kişiler oturum amacıyla konut satın alırken bazı gayrimenkul satışlarının ise yatırım amaçlı olduğu öğrenildi. Türkiye’de gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yabancı uyrukluların sayısı 2021 yılının ilk yarısında rekor seviyelere ulaşmaya başladı. Özellikle Türk vatandaşı olmak isteyen yabancılar da konut satışlarına ilgi gösterdi.

Yabancıların Türk Vatandaşlığı Alma Şartları

Yabancı uyruklular 2 farklı yöntemle Türk vatandaşı olabilirler. Soy bağı yoluyla Türk vatandaşı anne veya babadan doğan çocuk Türk vatandaşıdır. Bunun yanı sıra anne ve babasından doğumla herhangi bir ülke vatandaşlığı kazanamayıp Türkiye’de doğan çocuklar Türk vatandaşı olur. Sonradan Türk vatandaşı olabilmek için evlenme, evlat edinme ve seçme hakkı kullanmak gerekir.

Türkiye’de kesintisiz 5 yıl ikamet edip ülkeye yerleşmeye karar veren yabancılara belirli koşullarda Türk vatandaşlığı hakkı verilir. 19.09.2018 sayılı Türk vatandaşlığı kanunun uygulanmasına ilişkin yönetmelik değişikliği ile 250 bin dolar değerinde gayrimenkul satın alan yabancı uyruklular da Türk vatandaşı olabilirler. Bu kanuna göre belirtilen şartları karşılayıp Türkiye’de ev alan yabancılara Türk vatandaşlığı hakkı verilir.

https://www.instagram.com/andactolga/

 

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.